Handbola vārtsargu raksturojums

Elites līmeņa handbola vārtsargi ir atlētiski un liela auguma. Vārtsargiem ir ļoti augsti izturības spēju rādītāji, savukārt elites līmeņa vārtsargiem liels augums ir nepieciešams, lai nosegtu pēc iespējas lielāku vārtu laukumu prognozējot metiena virzienu gan no tuvās, gan tālās distances. Vārtsargu kustību koordinācija raksturojas ar augstu kustību precizitāti, jo treniņu procesā un sacensību gaitā vārtsargs koncentrējas uz ātrām un eksplozīvām kustībām, kuras tiek īstenotas sekundes simtdaļās (Srhoj, 2002).

Vārtsargs vienā spēlē pārvietojas vidēji 2066m, minūtes laikā noskrienot 31.3m. Jāatzīmē, ka handbola vārtsarga pārvietošanās spēles laikā sastāv no palēcieniem uz vietas un sānis, pielikšanas soļiem, īsiem izrāvieniem un bumbas atvairošām kustībām izklupienā un ar vēzieniem. Laukuma spēlētāji spēles laikā noskrien lielāku distanci salīdzinot ar vārtsargiem. Savukārt vārtsargiem ir daudzveidīgāks kustību klāsts, kuras tiek izmantotas sacensību gaitā (Manchado, 2008).

Handbola vārtsargiem ir augsti lokanības rādītāji, pie šāda secinājuma ir nonācis Roguļjs, pētnieks, kurš salīdzināja elites un amatieru līmeņa handbola spēlētājus. Vārtsargi ir lokanāki salīdzinājumā ar laukuma spēlētājiem (Rogulj, 2005). Kā izskaidrojums tam ir vārtsargu „specifiskās” bumbas atvairīšanas kustības: izklupieni un vēzieni. Šīs kustības vārtsargs izpilda gan treniņu nodarbībās, gan sacensībās (sk. att.).

 

Handbola vārtsarga izklupiens (Clanton, 1997)

 

Srhoj V., Marinovic M., Rogulj N. Position specific morphological characteristics of top-level male handball players [online]: Coll Antropol, Nr. 1, Vol. 26, 2002. P. 219-27. [cited 28 Jul 2011]. Available:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12137302

Roguli N., Papic V., Foretic N., Srhoj V., Čavala M. Innovative positioing of the goalkeeper in defence of seven-metre penalty shots in handball. European Handball Federation.  Science and Analytical Expertise in Handball. 2011. P. 314-318

Manchado C., Navarro F., Pers J., Platen P. Motion analysis and physiological demands in international women’s team handball. In: Paper presented at the Annual Congress of the European College of Sport Science, Estoril, Portugal. 2008.

Clanton R.E., Dwight M.P. Team handball. Step to succeess. Human Kinetics Publishers, Nr. 1, 1997. P.75-80.